Ani móda sa nevyhla dnešnému štýlu života. Je to spoločná choroba nás všetkých, pretože všetci žijeme tento chorý a uponáhľaný život. Málokto sa tomu vyhne. Neznamená, že keď oblečenie nejeme, že sa nám nedostanú farbivá a chemikálie z neho do tela. Práveže veľmi ľahko sa môže stať, že vám rifle zafarbia nohy na modro, hoci ste ich už zopárkrát prali…. že sa vám zafarbí bledá kabelka na modro od rifieľ a mnoho iných prípadov, ktoré určite poznáte z bežného života.
Koža je najväčší orgán v ľudskom tele. Neustále sa obnovuje, ale to čo na ňu natriete sa vstrebáva ďalej do tela. Napríklad opaľovací krém, ktorý nás chráni pred spálením. Takisto to funguje aj s chemikáliami, ktoré sú používané pri výrobe textílii v tretích krajinách, ako je napríklad Bangladéš. Nehovoriac o tom, že zamestnanci tam dostanú výplatu 2 € na deň alebo len hŕstku ryže.
Ako bojovať proti tomuto problému?
· V prvom rade treba prestať podporovať rýchlu módu. Čo to znamená? Treba si nakupovať oblečenie, ktoré je ľahko kombinovateľné a nadčasové. Mnohé ženy z rád ekologických vlastnia šatník, ktorý má len 30 kusov perfektne kombinovateľného šatstva. Aj mojim snom je dostať sa na túto úroveň.
· Svoje nové kúsky do šatníka si rozhodne nekupujte v nákupných centrách, kde je to preplnené rôznymi kúskami rýchlej módy. Treba sa poobzerať buď po sekáčoch, alebo keď to nie je nič pre vás, tak si treba starostlivo vybrať lokálnych krajčírov alebo obchodníkov, ktorý predávajú oblečenie z bavlny alebo z vlny.
· Nenechajte sa nachytať špekulantami, ktorí vás budú presviedčať o tom, že ich tričká sú 100 % ekologické. Treba si to dostatočne preveriť a samozrejme si treba zistiť, či náhodou nezdierajú zamestnancov aj oni. Najlepšie je vyberať si lokálnych dodávateľov oblečenia.
Rozhodnite však neurobte tú chybu, že teraz vyhodíte všetko svoje oblečenie, ktoré vlastníte. To by ste prírode moc nepomohli. Kľudne môžete donosiť oblečenie, ktoré máte a postupne si obnovovať svoj šatník vecami, ktoré sú pre vás ekologicky vhodné.