Neslávne známe internetové vírusy a následky, ktoré za sebou zanechali

Z množstva internetových vírusov väčšina, vlastne všetky z nich dokážu zanechať neželené stopy, avšak rozdiel je v ich rozsahu a podstate. Zo súčasného pohľadu už poznáme skutočne veľa škodných prvkov, ktoré na nás útočia z internetu, pričom niektoré z nich narobia len ľahšiu škodu a dajú sa v čas odstrániť, no iné zasa narobia väčšie škody, čím sa stanú všeobecne neslávne známou hrozbou. Skúsme sa tak preto pozrieť na niektoré z týchto vírusov, ktoré už našu spoločnosť stihli ovplyvniť a sú síce nepríjemnou, avšak pomerne zaujímavou témou.
A začnime hneď tým, za ktorý boli zodpovední Slováci. V rámci Strednej Európy možno vôbec k prvým šíriteľným a známym vírusom zaradiť ten s názvom Vienna.

firewall.jpg

  • Paradoxom však je, že ich tvorcovia následne vytvorili antivírus a stali sa tak zakladateľmi známej spoločnosti ESET. Vienna bol dokonalou ukážkou funkcie vírusov, pre ktoré je typické infikovanie. Zakaždým keď užívateľ spustil konkrétny nainfikovaný súbor, ten následne rozšíril vírus na ďalšie súbory uložené v počítači.

A hovorí vám niečo pomenovanie Košický mor?

  • Už podľa názvu je jasné, že ten sa dotýka nášho kraja ešte o niečo konkrétnejšie. Jeho pôvodný názov bol však One Half a na svet prišiel už v roku 1994. Názov One Half je pomerne výstižný, pretože vírus napadol len istú časť disku a tam následne zašifroval súbory. Zaujímavosťou však je, že bežný užívateľ o tomto infikovaní nemal zdanie, respektíve efekt sa prejavil až po iste dobe a to konkrétne tým, že zašifrované súbory sa stali nečitateľné a tým pádom nepoužiteľné a nakoniec z disku zmizli.

binární.jpg
Spomenúť však musíme aj typ makrovírusu, ktorý útočil na e-maily. Vznikol v roku 1999 a niesol názov Melissa (podľa istej striptérky).

  • Nielenže užívateľom začala posielať škodlivé a zvláštne správy vo forme e-mailov, ale tieto správy prichádzali v takom obrovskom počte, že preťažili e-mailové systémy.

Podobné príspevky