33-ročný Kogan zažaloval sociálny gigant v marci a tvrdil, že sociálny gigantický obetný barán ho obracia od toho, aby odvrátil pozornosť od svojich vlastných zločinov, a tým zmaril svoju akademickú kariéru v tomto procese. Žaloba požadovala nešpecifikované peňažné škody a odvolanie a opravu toho, čo Kogan povedal, boli „nepravdivé a hanlivé výroky“.
„Mysleli sme si, že existuje jedno percento šance, že urobia správnu vec,“ povedal Kogan pre Associated Press. Facebook je „brilantný a nemilosrdný,“ dodal. „A ak sa dostaneme do cesty, zničia vás.“
Bývalý profesor psychológie Cambridgeskej univerzity vytvoril v roku 2014 online aplikáciu na testovanie osobnosti, ktorá vysávala osobné údaje až 87 miliónov používateľov Facebooku. Prevažná väčšina z nich bola nevedomými online priateľmi z približne 200 000 ľudí, o ktorých hovorí, že zaplatili asi 4 doláre, aby sa mohli zúčastniť na jeho kvíze „ThisIsYourDigital Life“.
Cambridge Analytica, politická data-miningová firma založená konzervatívnymi mocenskými maklérmi vrátane miliardára Roberta Mercera a bývalého asistenta Bieleho domu Steveho Bannona, zaplatila 800 000 dolárov za vedenie svojho výskumu a za poskytnutie spoločnosti kópie údajov. Cieľom projektu bolo vytvoriť profily voličov založené na online správaní používateľov, aby pomohli pri cielenom politickom zacielení na reklamu podľa Christophera Wylieho, bývalého dátového vedca firmy.
V marci 2018, keď sa škandál zlomil, vedenie spoločnosti obvinilo, že im klamal o tom, ako sa budú používať údaje, ktoré zozbieral. Zástupca generálneho poradcu Paul Grewal v tom čase tvrdil vo vyhlásení pre The New York Times, že spáchal „podvod – a podvod.“ Generálny riaditeľ Mark Zuckerberg obvinil Aleksandra z porušovania pravidiel, „aby zhromaždil veľa informácií, predal ich alebo sa o ne podelil nejakým povrchným spôsobom“.