O zatepľovaní a izoláciách má mnoho z nás aspoň nejakú predstavu. O materiáloch, ktoré sa na tento účel využívajú už toho bežný človek vie menej a napríklad o pojmoch PIR a PUR dosky mnohý z nás ešte nikdy nepočuli. Tieto panely sú relatívnou novinkou vo svete izolačných materiálov a majú celý rad výhod. Tieto panely sa skladajú z dvoch častí, a to z oceľového pozinkovaného plechu, ktorý je vnútorný aj vonkajší a z výplne, teda izolačného jadra. Rozdiel medzi PUR a PIR panelmi spočíva v zložení izolačnej peny, ktorá je v prípade PUR panelov polyuretánová a v prípade PIR panelov polyiskokyanurátová. Ďalším podstatným rozdielom medzi týmito panelmi je v odolnosti voči ohňu, pričom práve vlastnosti PIR panelov zabezpečujú ich zvýšenú odolnosť voči ohňu. Celkovo sa tieto panely skladajú z dvoch častí, a to z oceľového pozinkovaného plechu, ktorý je vnútorný aj vonkajší a z výplne, teda izolačného jadra.
PIR panely majú rôzne využitie, napríklad na zateplenie fasády, podláh, stropov, ale aj šikmých, či rovných striech, či drevostavby. Vyznačujú sa zvýšenou odolnosťou proti ohňu, dobrou cenovou dostupnosťou lepšími izolačnými vlastnosťami, jednoduchou manipuláciou, ktorá je umožnená ich malou hmotnosťou. Výhodami sú tiež vyššia odolnosť voči škodcom, minimálna údržba, či minimálna nasiakavosť a taktiež sú priateľské k prírode a životnému prostrediu, pretože je možné ich recyklovať.
Čo sa týka hrúbky panelov, sú dodávané v hrúbkach od 20mm do 250mm, čo sa prispôsobuje podľa miesta použitia a delia sa na strešné, stenové a fasádne. Cena izolačných dosiek PIR závisí od hrúbky, povrchovej úpravy, rozmerov, typu spoja a farby. Tieto aj iné minerálne panely sa vyznačujú okrem bezkonkurenčných termoizolačných vlastností aj dlhou životnosťou, a preto sa z nich stavajú aj obchodné domy, sklady, priemyselné parky a podobne.