Veľa tínedžerov v dnešnej dobe už ani netuší, čo to je vlastne papierová kniha. Nestretávajú sa s nimi v škole vďaka modernému vyučovaniu, ich popularita stále klesá… Naopak, trend elektronických kníh a čítačiek je stále populárnejší. Na takéto knihy veru nebudete potrebovať knižnicu. Na druhú stranu ani neokúsite aké to je prelistovať stranu či zacítiť vôňu čerstvo tlačeného papiera. Poznáte tú vôňu nových kníh, však? Čítať sa dá všetko, od novinových časopisov až po kuchárky alebo detské knihy. Práve tie sú vnímané ako brána do sveta slov, rozširujú slovnú zásobu a keby sme chceli určite nájdeme ešte zopár benefitov.
Knižnica v dome je každým snom veľkého knihomoľa. Nie je to s ňou však vždy také ružové. Skrinka na knihy musí byť vo veľkom a vzdušnom priestore. Nemáme na mysli iba vizuálne, ale aj fyzicky. Kto má veľa kníh potrebuje aj veľa priestoru. V miestnosti, ktorá sa zle vetrá alebo do nej nebodaj zateká by sa vaše poklady veľmi skoro znehodnotili, čo nie je príjemné pre žiadneho čitateľa. Odporúčame v blízkom priestore mať aj stolík, koberec s vysokým vlasom či iné miesto, kam sa s knižkou môžete utiahnuť. Ak ste kávičkár, možno by nebolo zlé vo svojej čitárni mať aj kávovar alebo konferenčný stolík, na ktorý si položíte svoj horúci čaj.
Čo však urobiť v byte? Tu platí, že musíte vyplniť každučké voľné miesto. Dobré nápady sú založené na minimalizme. Väčšina kníh sa v byte schová do nábytku, ktorý ani nepripomína vitrínku. Môžete im vystavať obydlie pod malým stolíkom v obývačke či dokonca v kuchynskej linke. Fantázií sa medze nekladú. Pre inšpiráciu odporúčame trochu zasurfovať na sociálnych sieťach, ktoré ponúkajú kreatívne riešenia pre tieto bytové problémy.
Pre staré alebo vzácne knihy sa to ale nehodí. Tie treba dôkladne uschovať – v dobre vetranej miestnosti. Okrem toho ich môže znehodnotiť prach, ktorý by na ne určite nemal padať. Takéto skvosty schovávame do vitrín alebo poličiek s dvierkami. Nezabúdajte na šetrné zaobchádzanie!