Určite nás nečakajú ľahké časy a preto väčšina odborníkov radí, aby sme na náš dôchodok mysleli už v mladosti. V prípade, že pracujete, mali by ste časť svojho príjmu odkladať. Jedným dôvodom je prilepšenie na dôchodku, ale čoraz viac odborníkov sa zhoduje, že vek odchodu do dôchodku sa neustále predlžuje a pokiaľ si chcete nejaké roky užiť aktívne, mali by ste sa finančne zabezpečiť a do dôchodku odísť skôr. Aké sú možnosti najlepšieho šetrenia a investovania?
II. a III. pilier.
Jednou z hlavných možnostií šetrenia na dôchodok sú piliere. II. pilier si môžete jednoducho vytvoriť aj vo vašej banke a časť odvod vám pôjde do piliera. Nevýhodou tohto piliera je, že nasporené peniaze vám budú postupne uvoľňovať až v dôchodkovom veku. III. pilier musíte konzultovať s vašim zamestnávateľom. Každý mesiac vám zo mzdy strhnú dohodnutú sumu na III. pilier. Takú istú alebo vyššiu sumu, ak pracujete v rizikovom prostredí, vám bude prispievať aj zamestnávateľ. Časť vlastných nasporených peňazí si môžete vybrať už po desiatich rokoch.
Kryptomeny.
Najrizikovejšie investovanie, s ktorým však môžete dosiahnuť najväčšie zisky. Ceny kryptomien sa menia podľa situácie na trhu. Odborníci v oblasti krypromien sa však zhodujú, že táto virtuálna mena má veľkú budúcnosť a aj malá investícia vám môže priniesť vysoký zisk.
Fondy.
Fondy v bankách či v súkromných spoločnostiach sú zlatá, stredná cesta. Úrok predstavuje niekoľko percentné zhodnotenie a riziko nie je také veľké. Peniaze si väčšinou môžete kedykoľvek vybrať. V niektorých prípadoch však býva niekoľko ročná doba, kedy k peniazom môžete prísť za poplatok.
Šetrenie.
Sporiaci účet tu je už mnoho rokov. V dnešnej dobe nepredstvuje žaidne riziko straty na peniazoch. Nevýhodou však je nízky alebo takmer žiadny úrok a inflácia peňazí. Celoživotné šetrenie bez zhodnotenia vám o niekoľko rokov bude predstavovať oveľa nižšiu hodnotu.